Pomôžte suchej pleti – podomácky
Každá sme dostali do vienka tváričku detskú, jemnú a vláčnu. Roky však pribúdajú, pokožka bojuje s okolitými vplyvmi a nie je ničím výnimočným, keď o svoju prirodzenú vláčnosť príde. Mnohé z nás trápi suchosť, citlivosť a šupinatenie pokožky, hoci sa o ňu staráme tak, ako nás naučili mamy. Pravidelne, s mierou a jemne.Suchá pokožka však potrebuje viac, a to pre svoju slabú schopnosť tvorby mazu. Je opakom tej mastnej, ktorá ho má nadbytok, a tak jej treba pomôcť. Jej extrémnymi príznakmi sú totiž šupinky, začervenanie i pocit pálenia a k takýmto problémom predsa dospieť nechceme.

Čo môžete robiť každý deň?
Pleť vyžaduje každodennú starostlivosť, nech už je akéhokoľvek typu. Pri suchej si dajte záväzok, že ju budete umývať vlažnou vodou, pretože tá horúca vysušuje a nebudete ju zbytočne drhnúť uterákom. Pokiaľ nepotrebujete riešiť akné a čistenie pleti dvakrát do dňa, rannú hygienu o čosi skráťte. Vodou umyte len ústa a oči, zvyšok tváre ponechajte suchej. Prečo? Aby ste nezmyli prirodzený maz, ktorý si v noci pleť prácne vyprodukovala.
Pleť čistite produktmi bez alkoholu a najlepšie aj bez pridaných parfumovaných látok. Pokožku nepotrebujete ešte viac podráždiť, takže voľte číre a čo najjednoduchšie produkty. Na Wande si už čoskoro povieme, ako môžete vyrobiť domáci odličovač alebo tonikum.
Každý jeden deň použite aj krém, ktorý je určený výhradne na suchý typ pokožky. Obsahuje ingrediencie, ktoré prenikajú do kože a účinne ju hydratujú, mastia a chránia. Ak už neviete, po akom kréme v drogérii siahnuť, aby ste videli výsledky, núka sa aj domáca kozmetika. Vyrobíte si ju sami, všetky ingrediencie prejdú vašimi rukami a môžete sledovať, na čo vaša pokožka reaguje najlepšie.
Domáci krém: Na výrobu domáceho krému na suchú pleť existuje viacero receptov - niektoré jednoduchšie, iné zložitejšie. Základom však je, aby ste pracovali s hygienicky čistými miskami, nástrojmi i rukami a používali tie správne ingrediencie. Suchá pleť vyžaduje mastnejšie prísady, takže ako základ môžete zvoliť včelí vosk, kakaové maslo alebo lanolín, prípadne ich zmes. Kedysi sa vo veľkom používalo bravčové sadlo, pretože je najbližšie ľudskému tuku, no nie každému je táto prísada po chuti. Do rozpusteného základu sa následne pridávajú vybrané oleje (repkový, olivový, slnečnicový, mandľový), prípadne aj bylinky (nechtík, lipa, levanduľa) a po premiešaní sa krém nechá stuhnúť. Treba ho udržiavať v chladnom prostredí a pleť ním natierať dvakrát denne. Samozrejme, v primeranom množstve.

Masky ako nutný bonus
Pri starostlivosti o suchú pleť sa ráta každý krok vpred a odborníci odporúčajú, aby ste ku každodennému čisteniu a krémovaniu pridali aj dôkladnú výživu. Hovoríme o maskách, na ktoré je čas raz do týždňa a pleť nimi doslova nabudíte. Opäť prízvukujeme, že suchá pleť vyžaduje mastnejšie ingrediencie, takže sa ich nebojte. Siahnite po olivovom oleji, avokáde, banáne, smotane a ďalších. Pokožka ocení ich samostatné pôsobenie, ale aj kombinácie účinkov. Najpoužívanejšou maskou je rozpučený banán, lyžica olivového oleja a žĺtok. Táto bomba hydratuje, premastí a zanechá potrebnú vláčnosť.
Možno ste ešte nepočuli o tom, že do masky na suchú pleť môžete pridať aj cukor. Je skvelým antioxidantom, ktorý bojuje proti starnutiu pleti a práve starnutie je spájané s vysúšaním. Preto z času na čas skúste aj kombináciu kyslej smotany, lyžice olivového oleja a dvoch lyžíc práškového cukru. Pleti dáte viac a verte, že ona to ocení.
Tip navyše: Počas dňa môžete nenalíčenú pokožku jednorazovo premastiť kombináciou minerálky a lyžičky olivového oleja. Tvár stačí poprášiť týmto tekutým pomocníkom, premasírovať a nechať pôsobiť.